Vprašanje: ALI ANTIPSIHOTIKI SČSOMA NEHAJO DELOVATI?


Lepo pozdravljen!
Zanima me, če je možno najti nekomu takšen antipsihotik, ki bi deloval "za zmeraj"? Kako to, da lahko antipsihotik po npr. enem letu začne nehat delovat, če pa naj bi se telo nanj NE navadilo, ker NE povzroča odvisnosti?
In še nekaj: Je možno nekomu, ki je pač eno leto jemal antipsihotike(v tem času tudi živel normalno in brez težav)in se mu je po enem letu poslabšalo, menjati antipsihotike ambulantno? Oseba ima 1x tedensko kontrole in se bojim, da bi z menjavo, lahko bil npr. nov antipsihotik neugoden in bi bilo stanje v enem tednu ogrožujoče?
Lažje je menjati antidepresive, ker simptomi niso tako ogrožujoči, vendar psihoza in z njo strah, da bo oseba videla kaj in skočila skozi okno zaradi nepravega antipsihotika... tega se bojim!!!!
Hvala za pojasnilo, zaskrbljena mama

Odgovor: Na antipsihotik se ljudje običajno ne navadijo, tudi psihoza običajno ne postane odporna na eno zdravilo po na primer enem letu. Običajno se zgodi to, da se bolnikom mudi nižati odmerke zdravil in jih sami ali pa po dogovoru s psihiatrom prezgodaj in prehitro znižajo oziroma opustijo. Psihoza se potem ponovi, ob vsaki ponovitvi pa je nekoliko težje spet doseči primarno funkcioniranje. Po drugi strani se moramo zavedati, da imajo psihoze, kot je shizofrenija, svoj potek, ki je lahko neodvisen od še tako učinkovitega antipsihotika. Torej, bolezen se bo pri nekaterih slabšala ne glede na to, kaj naredimo. Seveda je idealno, če zdravimo optimalno in če se bolnik drži navodil, redno jemlje zdravila, se sam nauči prepoznavati simptome poslabšanja in živi zdravo umirjeno, svojim sposobnostim prilagojeno življenje. Nekatere psihoze se z leti umirijo in nimajo več tako hudih poslabšanj oziroma je stanje relativno stabilno, res pa je, da nivo sposobnosti in uspešnosti ponavadi ni enak tistemu pred začetkom bolezni. Govorim o resnejših oblikah in neugodnem poteku shizofrenije, ki se tudi lahko zgodi nam ali našim bližnjim. Iz leta v leto seveda odkrivajo tudi vse bolj učinkovita zdravila in o shizofreniji vedo čedalje več, tako da lahko upamo, da bo izid tudi najhujših oblik sčasoma boljši.
Res je, imate prav: antipsihotik je težje menjavati ambulantno, zato je zaradi možnih akutnih poslabšanj včasih boljša nekajtedenska hospitalizacija kot vsakotedenske ambulantne kontrole.
Lep pozdrav, Iztok Lešer