Vprašanje: STRAH – AGRESIJA


Pri katerih boleznih je značilno nihanje med strahom in agresijo. Človek, ki je sicer zelo boječ, kar naenkrat postane agresiven. Verjetno obstaja neka razlaga zakaj pride do tega. Kaj pa v primeru, ko nekdo neprestano misli, da so vsi proti njemu, torej njegovi sovražniki? Nekateri svetujejo,da naj človek misli pozitivno. Čudno. Kako naj človek misli pozitivno, ko pa ga je strah in se čuti ogroženega? Ali je strah npr.pred tem, da greš v nepozane prostore,ali pred srečanjem ljudi, ki jih sicer poznaš, fobija ali se to imenuje kako drugače? Hvala.Vita

Odgovor: Prehod iz strahu v agresijo in nazaj izhaja iz naših živalskih genov in reakcije na ogrožujočo situacijo (ta grožnja je lahko realna ali imaginarna). Večina višje razvitih živali v situacijah, ko se počutijo življenjsko ogrožene, reagirajo z dvema možnima odzivoma: z borbo (agresivnostjo) ali z begom (strahom). Gotovo ste že kdaj videli mačko, kako beži pred psom, potem pa se naenkrat obrne in se začne bojevati.

Tako vsaj si pojav, o katerem sprašujete razlagam jaz, čeprav sem tudi prepričan, da stvari pri ljudeh niso tako enostavne. Svoj vpliv na to, kako bo reagiral človek pridoda vzgoja, zgodnje izkušnje, fizična kondicija, psihično stanje v katerem si človek interpretira dogodke itd.
Človek, ki misli, da so vsi njegovi sovražniki, ima zelo verjetno preganjalne ideje ali preganjalne blodnje, značilne za psihozo. Ideje lahko s pogovorom in dokazovanjem pri takih ljudeh umirimo, blodnje pa so po definiciji bolj vztrajne in blodnjavih ljudi ne moremo kar prepričati, da jim nihče noče nič slabega. V takih primerih pozitivno mišljenje ne pomaga kaj dosti. Potrebno je jemati primerno zdravilo - antipsihotik. Tako popravimo bolezensko spremenjeno delovanje možganov, ki povzroča blodnjavo doživljanje realnosti.

Strah pred socialnimi situacijami kot je strah pred nastopi, javnimi prostori, urejanjem zadev v uradih, pogovori z nadrejenimi itd. ponavadi spada v okvir takoimenovane socialne fobije.
Lep pozdrav. Iztok Lešer