Vprašanje: ZDRAVLJENJE PSIHOZE


Prebral sem nekaj literature o psihozi in imam nekaj vprašanj. Napisali ste, da med vrste psihoz spada shizofrenija, paranoja, psihoze zaradi uživanja škodljivih snovi, psihoze po poškodbi glave in psihoze v okviru demence ter da naj bi se psihoza pojavila med 20. in 30. letom.
Zakaj potem tej punci ne definirajo, kaj ji je Ali je možno da ima nekdo kar vse vrste psihoze ? Sploh se ji je vse začelo dogajati pri 13.letih. Ko to berem, se mi precej smili, ker imam sam dve odraščajoči hčeri in vem, kako pomembno jima je druženje s prijatelji in šola, žuri, ipd. in kako je zoprno že če katera zboli samo za angino in mora obležati en teden.
Mar v takih primerih res ni pomoči ? Ne obstajajo zdravila, ki bi to bolezen pozdravila ? Kako pa je z elektrošoki ? Kdaj jih uporabijo ? Res bi bilo škoda, če bi se vse življenje potikala po bolnicah.
Žena je bolehala za depresijo in je po jemanju Zolofta popolnoma okrevala, danes težav nima več. Ne predstavljam si, kako bi bilo, če bi se ji stanje nenehno ponavljalo, ker je bilo v obdobjih depresije zelo težko shajati.
Sicer pa, Tea, kako lahko verjameš, da te zastrupljajo ? Zakaj bi te ? Pomisli, da so te ideje povsem nelogične in brezvezne.
Želim ti, da bi zamujeno mladost kdaj nadoknadila in da bi se našel kak psihiater ali alternativec, ki bi te pozdravil za vselej
Pozdrav, Andrej

Odgovor: Zgornja Teina zgodba se je dotaknila marsikoga med nami.
Tea napačno meni, da niso našli diagnoze in omenja shizofreniformno psihozo, ki naj bi je ne bilo v literaturi. Definicija shizofreniformne psihoze (gre res za nekoliko starejši izraz) je: psihoza, ki je ni mogoče z gotovostjo prišteti v skupino shizofrenij, simptomatika je podobna shizofreniji, potek pa je ugoden. Shizofreniformna psihoza je starejši izraz za neopredeljeno shizofrenijo.
Večinoma se shizofrenija res pojavi med 20. in 30. letom, včasih pa tudi kasneje ali dosti prej - pri nekaterih že v zgodnjih najstniških letih. Torej ne gre za kaj nenavdanega. Prve težave niso nujno psihotične, gre lahko za motnje hranjenja ali vedenjske motnje, kasneje pa se stvar razvije v psihozo.
Nikoli ne rečemo, da ni pomoči. Je pa preba reči, da je shizofrenija kronično potekajoča bolezen, ki se skoraj nikoli ne pojavi le enkrat v življenju ampak poteka z epizodami poslabšanj in vmesnih remisij. Pri nekaterih z ugodnim potekom bolezni so poslabšanja blaga in kratka, vmesne remisije pa dolgotrajne in brez ostankov psihotičnih simptomov. Pri drugih so zagoni psihotičnih poslabšanj hudi, z izrazitimi težavami, remisije med poslabšanji pa so delne: človek ima ves čas nekaj psihotičnih občutkov. Potek je pri različnih torej različen, tudi če vsakega zdravimo optimalno. Za Teo obstaja pomoč, vendar zaenkrat ne želi v bolnišnico. Upam, da si bo kmalu premislila, saj ji ne bi bilo treba trpeti tako izrazitih blodenj in halucinacij, ki jim trenutno bolj verjame kot realnim osebam.
Elektrokonverzivne terapije (EKT)ali "elektrošokov" v Sloveniji že dolgo let ne izvajamo, čeprav je to v večini razvitih držav uporabljana in učinkovita oblika zdravljenja predvsem hudih depresij in na medikamentozno terapijo odpornih psihoz. O EKT bi lahko napisali posebno poglavje, zato te teme sploh ne bom načenjal. EKT pri ljudeh po nepotrebnem zbuja odpor in strah, ki so ga verjetno dobili pri gledanju antipsihiatrično obarvanih filmov, resnica pa je povsem drugačna.
Vse, ki imajo neprijetno izkušnjo s psihiatrijo in psihiatri vabim, da v KLEPETALNICI povedo svoje mnenje. Odprt pogovor bo sčasoma premostil ovire.
Pozdrav vsem, Iztok Lešer


Novo vprašanje: Jaz se Vam najlepše zahvaljujem za vsa pojasnila. V takšnih primerih je torej najustreznejše le zdravljenje v bolnišnici, čeprav učinek le-te ni nujno dolgotrajen. Žalostno je, da ambulantna obravnava ni učinkovita.
Mi pa ni jasen odnos njenega psihiatra, ki pravi, da ga ne zanima kar mu želi zaupat. Mislim, da bi punca še posebej potrebovala močno podporo strokovnjaka, da bi bile vmesne remisije vsaj malo daljše. Pri takšni bolezni je verjetno nujen dober
odnos s strokovnjakom, ki bi ji določene občutke razložil in jo spodbujal k zdravljenju in odpravljanju strahu pred bolnico, v katero se bo verjetno vse življenje občasno vračala.
Tea, če to bereš, ti predlagam, da si poiščeš strokovnjaka, ki mu zaupaš v tolikšni meri, da boš sprejela tudi takšna priporočila kot je hospitalizacija.
Ali jemlješ kakšna zdravila ?

Mogoče so napačna, da kljub temu misliš, da si odgovorna za svetovne krize ! Glede na to, da si dr. Lešerju zaupala svoje težave in si mu tudi hvaležna za odgovore, skušaj vsaj njega upoštevati in se odloči za zdravljenje. Vse dobro pri premagovanju težke bolezni in nikoli ne obupaj ! Razmisli o vsem, morda o novem psihiatru ter seveda o zdravljenju v bolnišnici.
Pozdrav, Andrej

Odgovor: gospod andrej hvala za lepe želje.
zdravnik lešer je edini za katerega vem da ni zmenjen zato ga bom upoštevala in ob naslednji kontroli bom privolila v bolnico in se grem spet zdravit.. me je zelo strah in groza ampak če mi bo potem kaj lažje bo super. ja zdravila mam in use jem, mam trikrat na dan moditene 10mg in akinetone in potem še prazine, mam še lorsilan pa ne jemlem ker po njih pa vidim moste na oknih in potem splezam na okno in je nevarno.
moji starši so po zadni kontroli še posebej jezni na mojo psihiatrinjo in septembra gre na privatno in nima še koncesij in jaz ji ne zaupam ker je zmenjena in je ne maram ona pa mene ne zato je brezveze nadaljevat. samo zdaj iščemo novega psihiatra zame samo trenutno ni uspešno iskanje ker usi so zasedeni je za čakat pol leta rada bi nekoga k ni zmenjen. in nekoga ki bi mi razložil če bi ga karkoli vprašala in bi me resno jemal. moja psihiatrinja pa se vedno ukvarja z mano šele ko pridem iz bolnice in reče da super ko pa pridem in ni uredu, pa ne posluša in mi da še bolj redko kontorle tudi štir mesce nič in reče da je ne zanima :(
hudo mi je ker noben strokovnjak nima časa da bi me uzel za pacientko :(....
kaj naj naredim glede tega? so usi zmenjeni in podkupljeni da me nočejo? vem da je dedi že sodeloval s psihiatrijo tut v bolnici očitno je tut v ambulantah use podkupljen iz državnega proračuna da me ubijejo ker sm članica al kaide!!! Tea

Novo vprašanje: Tea, glede na tvojo bolezen in tretiranje, ki si ga deležna od psihiatrov, ni čudno, da razmišljaš, kakor pač razmišljaš !
Dejstvo je, da nujno potrebuješ dobrega psihiatra, drugače tvoji bolezni ne bo konca...
Predlagam, da doma še naprej poskušate z iskanjem, lahko pa bi se obrnila tudi na dr. Lešerja, glede na to, da se ti zdi edini, ki ni zmenjen !
Tea, pravim ti:
Vsekakor ne vrzi puške v koruzo in vztrajaj skupaj s svojimi starši !
Zaslužiš si vso strokovno pomoč in pozornost !
Srečno, sporoči še kaj, kako ti gre, Pozdrav,Andrej