Vprašanje: DEPRESIJA


Pozdravljeni dr. Lešer
Že dlje časa trpim zaradi depresije. Dogaja se mi, da me iz čistega miru napadeta strah in nervoza. Strah pred ničemer določenim. Sem anksiozen in se zaprem vase. Temu običajno sledi mrzlica in opazil sem, da imam takrat zelo mrzle roke, ne glede na letni čas in temeperaturo v prostoru. Takrat se težko koncentriram in zberem misli, imam napad panike. Običajno tudi izgubim apetit.
Že 2 leti obiskujem psihiatra, ki pa mi ni uspel pomagati, ne vidim nikakršnih koristi od obiskov. menim, da me ne zdravi pravilno.
Najslabše se počutim zjutraj. Težko vstanem, sili me na bruhanje in običajno imam drisko. Bil sem na gastroskopiji in razen, da imam želodčno kilo niso ugotovili ničesar.
Ko se dan prevesi v popldne se počutje običajno malenkost izboljša. Nikakor pa ni dobro. V zadnjih 5 letih se ne počutim dobro.
Tudi s spanjem imam velikokrat težave, nemirno spim in veliko sanjam, velikokrat so to more.
Moj psihiatre me je probal zdraviti samo z eno vrsto antidepresivov (ne močnimi) in stanje se ni izboljšalo.
Moj psihiater se ni nikdar poglobil in poskusil odkriti vzrok slabemo počutju. Vsi se ukvarjajo z zdravljenjem posledic in ne z zdravljenjem vzroka.
Prosil bi vas za mnenje. Zlatko

Odgovor: Dragi Zlatko,sama imam prav iste težave,kot si jih opisal ti,vključno z mnenjem,da tudi mene moj psihiater ne zdravi pravilno,pa čeprav sem bila samo dvakrat pri njemu.Res tudi pri meni je najhujše zjutraj in tisto siljenje na bruhanje je prava grozota.Sama ti žal ne morem dati nobenega pametnega nasveta,ker imam ista vprašanja kot ti.Zanima pa me,koliko časa jemlješ že tablete in katere.Jaz jemljem eglonyl že 10 mesecev.Lp od tjaše

Odgovor: Po dveh kontrolah res ne moreš soditi psihiatra o njegovi kvaliteti!
Sploh pa sem mnenja, da bi vzrok moral poiskati vsak posameznik pri sebi - analizirati svoje življenje in se poglobiti v obdobje, preden so se težave pojavile. Psihiater lahko pojasni le, če gre za težave zaradi telesnih sprememb ( npr. napačnega delovanja možganov ipd. ).
Rešitev je v tem, da tako kot sta tukaj opisala kdaj opažata težave, to povesta tudi psihiatru, povedati pa je treba tudi o neučinkovitosti zdravila, ki ga opažate in se pogovoriti o možnih rešitvah. Potrebno je obojestransko sodelovanje, ne samo pričakovati od psihiatra, da pridemo na kontrolo in bo naredil čudež!
Razmislita malo o vsem in morda s poglobitvijo vase sama odkrijeta vzrok težavi, ga nato zaupata psihiatru in skupaj bosta iskala rešitve...
Srečno! Someone

Odgovor: Strinjam se s "someone", hvala za vaše mnenje.
Pogumno in jasno povejte svojim zdravnikom, kaj je veš cilj in kaj vas bega, zastavite vprašanja tolikokrat, da boste zadovoljni z odgovorom (čeprav je včasih treba sprejeti, da se da pomagati le do določene mere, žal ne toliko, kot bi bolnik ali njegovi svojci želeli). Naj vas ne odženejo zdravnikova nejevolja ali odklonilni odgovor. Zdravniki smo le ljudje, priznam, da mi včasih zmanjka potrpljenja in žal mi je zaradi tega.
Upam, da se bom sčasoma popravil.
Pozdrav, Iztok Lešer