Vprašanje: NAZAJ K PSIHOLOGU


Pozdravljeni!
Čeprav težko priznam,imam problem predvsem sama s seboj.Pred 3 meseci sem nehala hodit k psihologu(pred tem sem ga obiskovala cca.6 mesecev).Nehala sem predvsem zato,ker me je res strah povedati tisto,kar v resnici čutim&enostavno nisem mogla.Sedaj vem,da sem naredila napako in šele zdaj verjamem,da je psiholog edini,ki bi mu res lahko zaupala,čeprav imam glede tega zelo slabe izkušnje.Zanima me,koliko časa naj bi psihoterapija pravzaprav trajala?Vseeno pa moram vprašati,če je res čisto vse,kar povem psihologu zaupno in v nobenem primeru ne bi mogel izrabiti mojega zaupanja??
Res bi šla rada spet nazaj,toda trenutno še zbiram pogum,ker niti ne vem,kaj bi si mislil o tem,niti ne vem,če bi me še enkrat sploh sprejel.
Za odgovor se vam zahvaljujem in verjamem,da mi bo pomagal pri moji odločitvi. Anna

Odgovor: Psihoterapija traja različno dolgo. Nekatere moderne oblike, ki so usmerjene v konkretne probleme in imajo kratkoročne cilje(npr. kognitivno vedenjska) trajajo lahko samo nekaj tednov ali mesecev. Analitske psihoterapije pa lahko trajajo več let.

Le pojdite nazaj in psihologu povejte o svojih zavorah. Načeloma bi se moral vsak od terapevtov držati principov poklicne molčečnosti, ki je tudi sestavni del terapevtskega odnosa.
Lep pozdrav, dr. Lešer

 

Novo vprašanje: Hvala za odgovor, čeprav ste napisali, da bi se psiholog načeloma moral držati pravil - kaj pa, če se jih ne? In ravno to me skrbi.
Prej sem omenila, da sem psihologa obiskovala 6 mesecev, pa ni bilo nobenega ne vem kakšnega rezultata. Je možno, da sem glede tega kriva sama, ker se mu pač nisem čisto 100%zaupala? Edina razlika je bila v tem, da sem se po pogovoru z njim vedno dobro počutila. In zdaj, ko ne hodim več, sem se spet znašla tam, kjer sem bila prej. Zato včasih dobim občutek, da bi tja lahko hodila v nedogled, pa ne bi bilo,razen mojega počutja,nič drugače??Anna

Odgovor: Ne morem vam reči, da se vsi psihologi in psihiatri vedno držijo poklicne molčečnosti, tega ne vem. Vendar ne poznam nikogar, ki bi jo grobo kršil, pa jih kar nekaj poznam.
Menim, da lahko sebi bolj koristite, če hodite na terapijo kot če ne.
In zdaj je stvar dozorela tudi v smeri, da boste lahko iskrena, kar prej niste mogla biti. Iskrenost in želja po razrešitvi notranjega konflikta pa stvari v terapiji lahko premakneta iz mrtve točke.
IL