PRAVILNA KOMUNIKACIJA


Veliko nesporazumov nastane zaradi nepravilne komunikacije

Pravilen cikel komunikacije je takle: oseba A pove nekaj osebi B, pri tem oseba A naredi vse, kar je potrebno, da prenese sporočilo do osebe B, oseba B pa naredi vse, kar je potrebno, da sliši, sprejme in pravilno razume sporočilo osebe A. Oseba B potrdi, da je razumela sporočilo osebe A. Nato oseba B govori in oseba A posluša. Oseba A na koncu potrdi, da je slišala in razumela osebo B.

To je popoln cikel komunikacije. V vsakdanjem življenju pa imamo kup različic komunikacij, ki niso popolne. Govori lahko predvsem ena oseba, ali pa ena oseba sploh ne sliši (ali ne posluša) ali ne razume, kaj je bilo sporočeno. Največkrat pa manjkajo potrditve sprejetih komunikacij. Vse to je napačno in pripelje do nerazumevanja, nesporazumov, užaljenosti in nestrpnosti.

Vi ste odgovorni, kako komunicirate s soljudmi. Če vaše sporočilo ni prišlo do njih, je z vašim načinom komunikacije nekaj narobe. Vaša odgovornost je, da tisto, kar želite povedati, prenesete do sogovornikov. Če torej govorite pretiho, nerazločno ali prehitro – ste za nepreneseno sporočilo odgovorni sami. Vedno se potrudite govoriti dovolj glasno, razločno in razumljivo.

Če vas ljudje ne poslušajo, poskušajte pridobiti njihovo pozornost. Če vam v prvem poskusu ne uspe prenesti informacije do poslušalcev, komuniciranje ponovite. Ne pojdite naprej, dokler ne vidite, da so ljudje vaše sporočilo slišali in tudi razumeli.

Preden začnete govoriti, morate vedeti, kakšno je vaše sporočilo. To je izjemnega pomena. Sicer vaš govor ne bo razumljiv. V sebi razmislite, kaj je tisto, kar želite povedati, nato pa to izrecite tako in tolikokrat, kot je potrebno, da boste sporočilo spravili do drugih.

Pri komunikaciji seveda ne smete biti nasilni. Če druga oseba ne želi slišati vašega sporočila, je k temu ne silite, raje počakajte na naslednjo priložnost. Vsakdo se prostovoljno vključuje v cikel komunikacije. Seveda pa se tudi ne smete predati prehitro. Marsikdo reče, da se ne želi pogovarjati, a tega ne misli resno. Velika večina ljudi bo primerno ponujeno komunikacijo sprejela z velikim veseljem, saj je interakcija med nami ena najpomembnejših komponent našega bivanja.

Kadar poslušate se trudite razumeti, kaj je tisto, kar vam želi sogovonik povedati. Poskusite razumeti, kako se počuti in katero informacijo želi spraviti do vas.

Še nekaj pomembnega v zvezi s komuniciranjem: poskušajte ne prizadeti z besedami (seveda tudi z dejanji ne!). Govorite vedno na tak način, da poskušate ne prizadeti druge, to je veščina, ki se je učimo vsakič sproti, če seveda del svoje pozornosti namenjamo neprizadevanju drugih oseb.

Govorite kar mislite in mislite, kar govorite (razen, če bi s tem koga prizadeli).